Templomunk bemutatása

Diósdi Szent Gellért templom

Jelenlegi templomunk 1896-ban épült közadakozásból, Say Ferenc tervei szerint.

Búcsú: szeptember 24.
 
1778-ig Érd, majd Nagytétény filiája. 1921-től plébánia.
Anyakönyvek: 1854-től
Historia Domus: 1929-től
 
A templom történetéről bővebben itt olvashatunk.

Szent Gellért kápolna

Szent Gellért kápolna

A településen található Szent Gellért kápolna 1771-ben épült, barokk stílusban. 

A Képes Krónika így számol be Szent Gellért legendájával kapcsolatban: 

…Gellért, Besztrik, Buldi és Beneta püspökök, valamint Szolnok ispán elindultak Fehérvárról Endre és Levente herceg elé, hogy tisztességgel fogadhassák őket. S midőn az említett püspökök abba a helyiségbe értek, amelyet DIÓD-nak neveznek, Szent Szabina templomában misét akartak hallgatni mielőtt uraik elé járulnak. Itt töltötték az éjszakát 1046. szeptember 23-án, s reggeli mise közben hirdette ki kísérőinek Gellért püspök éjjeli látomását, amiből arra következtetett, hogy vértanúhalált fognak halni…

Templom orgonája

A diósdi római katolikus templom orgonája 1910-ben épült Magyarország akkori egyik legnagyobb orgonaépítő műhelyében, az 1844-ben Jägerndorfban alapított Rieger Orgelbau budapesti fióküzemében, a Rieger Testvérek Orgonagyárban. Ez a hangszer a cég Opus 1810-es számú orgonája. A Rieger orgonagyár legnagyobb magyarországi orgonája a budavári Nagyboldogasszony (Mátyás) templomban épült fel 1909-ben (Opus 1500). 

Olvass tovább …