Szent Gellért – 975 – Diósd

Szent Gellértre emlékezünk liturgikus ünnepén, szeptember 24-én. Gellért püspök mártírhalálának 975. évfordulója alkalmából ünnepi rendezvény lesz Diósdon: két püspök részvételével zajló pódiumbeszélgetésre és püspöki szentmisére hívnak és várnak minden érdeklődőt.

A tervezett program:

A programhoz kedvcsinálónak ajánljuk figyelmükbe a MiDió oldalán található bejegyzést, amelyből részleteket alább olvashatunk.

…Gellért, Besztrik, Buldi és Beneta püspökök, valamint Szolnok ispán elindultak Fehérvárról Endre és Levente herceg elé, hogy tisztességgel fogadhassák őket. S midőn az említett püspökök abba a helységbe értek, amelyet Diódnak neveznek, Szent Szabina templomában misét akartak hallgatni, mielőtt uraik elé járulnak.”

Képes Krónika, Geréb László ford.

Diósdon töltötték az éjszakát 1046. szeptember 23-án, s a reggeli mise közben hirdette ki kísérőinek Gellért püspök az éjjeli látomását, amiből arra következtetett, hogy vértanúhalált fognak halni.

Az ún. pesti révhez közeledve Vata pogány lázadói kőzáporral törtek rájuk. Gellértet a később róla elnevezett Kelenhegy szikláiról a mélybe taszították. Holttestét ideiglenesen a pesti Boldogasszony-templomban (a mai Belvárosi Főplébániatemplomban) temették el, később átszállították Csanádra. Szentté avatására Szent László király idején, 1083-ban került sor: Gellért püspököt István királlyal és Imre herceggel együtt 1083. augusztus 20-án avatták szentté.

Idén, a szentemlékű püspök halálának 975. évfordulója alkalmából Eőry Zsolt szervezésében pódiumbeszélgetésre és püspöki szentmisére kerül sor.

Spányi Antal székesfehérvári és Kiss-Rigó László szeged-csanádi püspök is Diósdra érkezik szeptember 24-én, hogy Szent Gellért mának szóló üzenetét és életművének aktualitását megvilágítsák egy pódiumbeszélgetés keretében. A beszélgetésre a városháza dísztermében kerül majd sor, pénteken délután négy órakor.  Ezt követően 18 órakor ünnepélyes püspöki szentmise veszi kezdetét a diósdi plébániatemplomban.

A rendezvény fővédnöke Soltész Miklós, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára.