Útmenti keresztek felújítása – pályázat

A Miniszterelnökség Egyházi és Nemzetiségi Kapcsolatokért Felelős Államtitkársága 2021 januárjában FELHÍVÁST tett közzé egyedi kérelem benyújtására ÚTMENTI KERESZTEK 2021. ÉVI KÖLTSÉGVETÉSI TÁMOGATÁSÁRA.

A Felhívás célja, felmérni azon igényeket, amelyek a nemzetiségek hitéletében a mindenkor meghatározó szerepet betöltő útmenti keresztek felújítását, illetve újak állítását szolgálják.  Diósd Római Katolikus Plébánia a Német Nemzetiségi Önkormányzattal együttműködve benyújtotta támogatási igényét a diósdi útmenti keresztek felújítására:

  • Wagner-Schneider-kereszt – Arany János utca / Szabadság út kereszteződés,
  • Schneider-kereszt – Zöldfa utca/Eötvös utca sarok,
  • Kremele-keresztSashegyi út/Hattyú utca kereszteződés,
  • Búzaszentelő kereszt – Határ út/ Völgy utca kereszteződés.

Ugyancsak támogatási igénnyel élt a Plébánia és a Nemzetiségi Önkormányzat a Hexenbergen (Berzsenyi utca –Tó utca sarok) állt, egykori kereszt újra állítására.

„Ma már kevesen tudnak Diósd község hajdani Kálváriájáról. Az 1800-as években a mai Petőfi Sándor utca jobb oldalán, a Csapágygyár és a település között elterülő „kis”, más néven „községi” homokbánya melletti enyhe dombon létesült. Felszentelte 1816 szeptemberében Marich János kanonok, érdi alesperes.  Az idők folyamán a Kálvária az enyészeté lett. A dombot akácbokrok, akácfák nőtték be. A lakosság Hexenbergnek (Boszorkányhegynek) nevezte”.

Ma lakópark áll a dombon.

A támogatási igények elbírálásáról döntés született:

„Értesítjük, hogy a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. (a továbbiakban Támogató) honlapján 2021.01.28-án közzétett „Útmenti keresztek 2021. évi költségvetési támogatása” (NKER-KP-1-2021) című felhívásra/pályázati kiírásra, NKER-KP-1-2021/1-000108 azonosítószámon, Útmenti keresztek 2021. évi támogatása címmel benyújtott támogatási igényére vonatkozó támogatási döntés alapján, az Ön által képviselt szervezet részére a Támogató 650 000 Ft, azaz hatszázötvenezer forint vissza nem térítendő támogatást nyújt, támogatási előleg formájában.” Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt.

A várhatóan nagyobb költségigényű munkák június hónapban kezdődnek, az összeg kiegészítése saját forrásból történik.